בדיקת דירה לפני קניה: מה זה וכמה עולה בדיקת בדק בית לפני קניית דירה?

נושאים מרכזיים

בדיקת דירה לפני קניה - בדק בית

בדיקת דירה לפני קניה אינה המלצה אלא חובה אישית שלכם. חשוב מאוד לראות את בדיקת דירה לפני קניה בנסיעת מבחן ואו הכנסת הרכב למוסך לפני רכישתו. כלומר, יש כל כך הרבה דברים שיכולים להשתבש ברכישת דירה שהימנעות מבדיקת הדירה תהיה על גבול הרשלנות. כאשר אתם מחפשים דירה ומוצאים אחת כזו שמתאימה לצרכים שלכם ובסכום שנמצא בטווח הלוואת משכנתא שקיבלתם מהבנק, פעמים רבות אתם תהיו מאושרים ותרצו להתקדם מהר מהר לעבר עסקה וזאת כדי להגשים חלום שייחלתם לו זמן רב וקשה מאוד לעצור לרגע ולהחליט לבצע בדיקת דירה לפני קניה שיכולה להפתיע לרעה אך חשוב מאוד לעשות את זה בכל זאת.

בדיקת דירה לפני קניה

מה זה בדיקת דירה לפני קניה? בדיקת דירה לפני קניה היא בדיקה מקיפה ומשמעותית שנעשית על ידי בעלי מקצוע מעולים שבהכשרתם לאבחן ולזהות ליקויי בניה ואו בעיות שאתם לא יכולים לראות במבט ראשון. מהנדסים אזרחיים ואו מהנדסי בניה מוסמכים ומוכשרים שזוהי עבודתם יכולים לזהות בקלות רבה בהרבה סימנים מחשידים שיכולים לאותת על בעיה כלשהי. במידה ואכן יש סימנים מסוגים אלו יוכל איש המקצוע להיכנס לעובי הקורה ולנסות להבין מהי הבעיה ואיך מתמודדים עמה. בדיקת דירה לפני קניה מגלה לעתים קרובות דברים שלא אתם ולא בעל הדירה ידעו על כך. ובצורה זו אפילו אם בעל הדירה פעל בתום לב הרי שניתן יהיה לדרוש הפחתה במחיר הדירה מאחר וכעת יהיו הוצאות לתיקון הליקויים על הקונה.

תנו למומחים שלנו לעזור לכם

בדיקת דירה לפני קניה = בדק בית

השם היותר נפוץ לסדרת בדיקות אלו שעושים לפני קניית דירה הוא "בדק בית" בסדרת בדיקות אלו אנו מבררים מה נחבא מהעין ומנסים להבין אי אילו השלכות יש לבעיות שמתגלות על ערך הדירה ועל פוטנציאל ההשבחה של הנכס לאורך שנים. כך לדוגמה, ייתכן ונמצא ליקויים שבטווח הקצר לא משפיעים על ערך הנכס או על יציבותו אך בעוד עשור או שניים יהיו משמעותיים ויפגעו בערך הנכס שאתם רוכשים כעת במיטב כספכם.

אז מה בוחנים בבדיקה זו?

 • בודקים את עמידות המבנה ויציבותו.
 • בודקים את התשתיות של הבניין:
  • בחינה למצב הצנרת (בבניינים רבים המצב גרוע)
  • בחינה למצב תשתית החשמל.
  • בחינה למצב תשתית גז במידה ויש.
 • בודקים את ריצוף האריחים לתקינותם.
 • בודקים את הקירות לאיתור רטיבות ואו נזילות.
 • וכן כל בדיקה נוספת שעולה כתוצאה מביקור בבית.

בדיקות אלו יכולות לקחת מספר שעות ולפעמים גם מספר ימים כאשר המשתנה העיקרי הוא גודלו של הנכס מקרקעין וכמובן הבעיות שמתגלות במהלך הבדיקות. תוצאות הבדיקה חשובות מאוד עבורכם וזאת מאחר ומעבר לעובדה שאכן מאתרים ליקויים ובעיות – דבר שמתגלה במרבית הדירות הישנות מוצעות על ידי חברת בדק בית העלויות לתיקון אותם ליקויים והמשמעות היא שכעת בידכם כלי נהדר למיקוח מול בעלי הדירה על המחיר הראלי של הנכס. כך בעצם אם מתגלה ליקוי שעלות תיקונו 10,000 ש"ח ניתן להוריד סכום זה מערך הדירה שאותה תשלמו וכך להכליל את כל הוצאות התחזוקה והתיקונים בסכום המבוקש ולהיכנס לדירה מתוך ידיעה ברורה שאכן קיבלתם את המגיע לכם.

בדיקת דירה לפני קניה רלוונטית גם כאשר נכנסים לדירה חדשה מקבלן! כן, כאשר מזמינים דירה על הנייר על סמך הדמיות ומפרט מוצע הקבלן מתחייב לסדרה ארוכה של כללים ותנאים ועליו להגשים את כולן. ביום השמח של קבלת המפתח וטופס האכלוס יבקש הקבלן מהקונים לחתום על טופס שנקרא פרוטוקול מסירה, זהו מסמך בו אתם מעידים שאכן כל מה שהובטח לכם אכן התקבל ושאתם מרוצים ממראה אינכם (זה לא מגן על הקבלן מפני נזקים נסתרים מעין) במידה ואתם רוצים להיות בטוחים במאת האחוזים שאכן קיבלתם את המגיע לכם אתם יכולים לבקר בדירה יחד עם ליווי של חברה המתמחה בבדיקת דירה לפני קניה וכך בעצם לקבל חוות דעת והערות שעל הקבלן יהיה להשלים.

כמה עולה לבצע בדיקת דירה לפני קניה?

מחיר בדיקת דירה לפני קניה ישתנה בין חברה לחברה ובין עיר לעיר כאשר כל שהביקוש גדול יותר כך המחיר עולה. אך יש גורם משמעותי בהרבה שמשפיע על מחיר הבדיקה והוא כמובן גודל הדירה. ככל שמדובר בנכס גדול יותר עבודתו של המהנדס ואנשי המקצוע הנוספים גדולה יותר מאחר ועליו לעבור אט אט על כל הבית בניסיון לאתר כל תקלה או חשש לבעיה ולבחון אותה לעומק. בכל מקרה מדובר בהוצאה די קטנה ביחס לעלות הרכישה של הדירה וניתן לבצע הערכה זהירה שטווח המחירים ינוע בין 0.2%-0.3% מערך הדירה כולה. כלומר, מדובר בסכום מאוד נמוך ובטח ביחס לעורך דין לקניית דירה ומתווך הדירות שגובים הרבה יותר על שירותיהם.

להלן עלויות משוערות לבדיקת דירה לפי גודלה:

 • בדיקת דירה לפני קניה עד חמישה חדרים דירה יד שנייה – 3,000 – 1,200 ₪
 • בדיקת דירה לפני קניה מעל חמישה חדרים דירה יד שנייה – 3,500 – 1,600 ₪
 • בדיקת דירה לפני קניה – עד חמישה חדרים דירת קבלן – 4,000 – 1,800 ₪
 • בדיקת דירה לפני קניה – מעל חמישה חדרים דירת קבלן – 4,500 – 2,000 ₪
 • בדיקת דירה לפני קניה בית פרטי חדש – עד 150 מ"ר – 5,000 – 2,000 ₪
 • בדיקת דירה לפני קניה בית פרטי חדש – מעל 150 מ"ר – 5,500 – 2,500 ₪
 • בדיקת דירה לפני קניה בית פרטי יד שנייה – עד 150 מ"ר – 5,000 – 2,000 ₪
 • בדיקת דירה לפני קניה בית פרטי יד שנייה – מעל 150 מ"ר – 5,500 – 2,500 ₪

בשורה התחתונה ניתן לסכם שברוב המקרים לאחר שמבצעים בדיקת דירה מגלים כמה הדבר היה חשוב. ולמרות זאת כאשר מדובר בדירה חדשה, כלומר דירה עד 10 שנים אין סיבה לחשוש וניתן לחסוך עלות זו. דירות ישנות יותר בנות 30 שנה ומעלה חייבות לעבור בדיקה לפני רכישה ולו רק כדי להוריד את מחיר הדירה בכמה עשרות אלפי שקלים נוספים ברגע שיתגלו ליקויים כלשהם. בהצלחה

רוצים לבצע בדיקה לפני קניה? פנו אלינו ונעזור לכם: