ראשי / עסקאות נדלן / איך לבחור דירה: דירה קטנה 3 חדרים או אולי דירה גדולה 4 חדרים?

איך לבחור דירה: דירה קטנה 3 חדרים או אולי דירה גדולה 4 חדרים?

    adimage

איך לבחור דירה? צעירים רבים שואלים את עצמם מהו גודל הדירה שבאמת נחוץ לקיומם? בין אם רוכשים דירה באופן רגיל או אפילו במסגרת תכנית מחיר למשתכן של שר האוצר משה כחלון, שאלה זו חוזרת על עצמה ובה על צעירים לקבל החלטה לא קלה לקחת הלוואה גדולה יותר עבור נכס רחב ידיים בהתאם לסטנדרטיים כיום (4,5 חדרים) בתקווה שמדובר בהשקעה טובה או כזו שמתאימה למידותיהם ( 2-3 חדרים) בתקווה לשפר דיור בעתיד כאשר הם נהנים ממקורות פרנסה יציבים ובטוחים ומשפחתם מתרחבת.

איך לבחור דירה

מעניין לראות איך תרבות הצריכה חדרה גם לקבלת החלטות בעלות משמעות כה רבה על חיינו. כאשר זוג צעיר מתגורר בבית רחב ידיים למשך שנים לא מעטות בלי ילדים או עם ילד אחד מתחדדת ההבנה שיש כאן כשל בקבלת ההחלטות של רבים. רכישת דירת מגורים בדירה גדולה ממידות הדייר אמנם יכולה להיראות על פניו כהשקעה מצוינת בתקווה ומחירי הדירות אכן ימשיכו לעלות אך אף אחד לא מדבר על העול הכלכלי הכבד, על המשקולת שתמנע מכם להתקדם בחיים כפי שרציתם כאשר אתם מחויבים למשכנתא גדולה וכבדת משקל.

אדם חכם פעם אמר שההבדל בין אדם עשיר לעני מסתכם בשני מילים בלבד:

  • עני תמיד "רוצה" – רצון אינו אומר שיש לכם יכולת כלכלית לעמוד ברכישה של דירה גדולה יותר.
  • עשיר תמיד יבדוק אם הוא "צריך" – רק כאשר יש צורך מהותי אכן רוכשים אחרת ננצל את הכסף חכם יותר.

איך לבחור דירה 3 חדרים או 4 חדרים?

ניכר שרוב הרכישות של דירות גדולות עבור צעירים מגיעות ממקום של "רוצה" וזאת מאחר והם בהכרח לא צריכים זאת ובטח לא בתקופת זמן נוכחית לקניית הדירה. החזקת דירה עולה הרבה מאוד כסף ורבים חושבים על פרטים מעטים בלבד כאשר הם רוכשים נכס גדול יותר אבל הנה כמה הוצאות שתדרשו לשלם יותר בעבור נכס גדול יותר:

  1. גובה הארנונה צפוי להיות משמעותי יותר עם כל מטר נוסף בדירה.
  2. גובה ועד הבית יכול להיות גדול יותר (בהתאם לשיטת חלוקת עלויות הבניין)
  3. הוצאות חשמל גבוהות יותר במידה ואתם אכן מתכננים להשתמש בכל החדרים.

כלומר, רכישת דירה גדולה אולי תעלה לכם "רק" עוד 70,000 ש"ח נוספים אך יש להוסיף הוצאות נלוות אחרות שנקבעות בהתאם לגודלה וערכה של הדירה וכך בעצם ביצעתם רכישה של מאות אלפי שקלים בסך הכל שאינכם צריכים. כאשר המשמעות היא הבדל של מאות שקלים נוספים מידי חודש שיבואו על פני חלומות קטנים ומתוקים שלכם לצאת לטייל, לקנות אוכל מיוחד, לשבת במסעדות וללכת אחרי לבכם כאשר באמת מגיע לכם קצת שקט וכיף.

לסיכום, ניתן לומר שכל עוד אין לכם ילדים ואו יש לכם ילד אחד אין שום סיבה לרכוש דירת 4 חדרים ומעלה וניתן להתמקד בדירות קטנות ומותאמות למידותיכם. בעתיד כאשר המשפחה תתרחב ואכן תידרשו לכך תמיד ניתן למכור את הדירה ולרכוש נכס גדול יותר מבלי לפשוט רגל על ידי גרירת משכנתא לנכס אחר ואף ביצוע מיחזור משכנתא להתאמת תנאי ההחזר לאלו שאליהם כבר התרגלתם וזאת מבלי לזעזע את התא המשפחתי בהוצאות עתק מיותרות שיקשו עליכם לא רק פיננסית אלא גם נפשית ורגשית דבר שמביא פעמים רבות גם עד לכדי גירושין.

איך לבחור דירה חדשה או יד שניה?

קניית דירה כמובא אכן מחייב אתכם במעט מחשבה על גודלו אך לא רק על כך. יש משמעות והבדלי מחירים משמעותיים בין רכישת דירה חדשה מקבלן לבין רכישת דירה יד שניה באותה הסביבה. לעתים ההבדלים יכולים להגיע ל30% בין נכס חדש מקבלן לבין נכס בבניין וותיק. שוב, באופן אירוני, צעירים רבים נוטים לבחור דווקא בדירות מקבלן ולא את אלו המוצעות בשוק במחירים הגיוניים יותר בניגוד מוחלט לטענות הציבור שאין ידו משגת רכישת דירה. דווקא משקיעים בעלי הון בוחרים לרכוש את אותן דירות יד שניה בה ניתן לבצע השבחה לנכס ולהשכירו באופן מיידי תוך יצירת תשואה קבועה ומידית מהנכס.

אם בשלב הטיעונים לרכישת דירה גדולה השתמשו הצעירים בטיעונים של דירה להשקעה הרי שברגע שמגיע לרגע האמת ראוי שיבחרו דירה גדולה אך מיד שניה בדומה למשיקים בעלי ניסיון בשוק הנדל"ן. העובדה שרובם לא עושים כך מעידה שאכן מדובר בתירוץ ריק מתוכן ורק הלחץ החברתי והתחושה שניתן לרכוש כל דבר גם כאשר אין להם היא זאת שדוחפת אותם לקניה אימפולסיבית שתכניס אותם למינוס ממנו הם יתקשו לצאת.

אתם זוג צעיר? שוקלים לרכוש דירה? הגעתם למאמר זה לאחר שחיפשתם איך לבחור דירה? כנראה שלא תכננתם למצוא דברי תוכחה מסוג זה. אנו מצרים על כך, אך מצאנו לנכון לעמוד בשער ולהתריע ולחזור על כך שיש מסלול בחיים ויש רק מעט קיצורי דרך ליעדים שקבעתם לעצמכם. עבודה קשה והתקדמות עקב בצד אגודל נדרשת במיוחד בעולם הפיננסי כאשר עדיין אין לכם את היסודות החשובים ביותר שעליהם ניתן להסתמך לצורך קיום רכישת נכס להשקעה.

לסיכום, איך לבחור דירה? חשוב מאוד שתקנו דירה לעצמכם. את עלות הדירה תקבעו עוד קודם ליציאתכם מהבית ובהתאם ליכולת הכלכלית שלכם. היכולת הכלכלית שלכם תהיה בסכום דומה לגובה השכירות הממוצעת ואו זו שאתם משלמים כיום. כלומר, במידה ואתם משלמים מידי חודש 3,500 ש"ח כדמי שכירות, אין שום מניעה לנצל כסף זה חכם יותר לרכישת דירה משלכם. יתרה מזאת נסו ללמוד מתקנות בנק ישראל שבאות להגן עליכם ונצלו עד שליש מהכנסתכם המשותפת לצורך משכנתא. לאחר שיהיה ברור מהו ההון הראלי שעומד לרשותכם ביכולתכם לצאת בחיפוש דירה מתאימה באזור המועדף עליכם כאשר פשרות לרוב נדרשות כאשר פוגשים במציאות אך זו המציאות של כולם לא רק שלכם ומוטב שתתנחמו בכך. בהצלחה

צריכים עזרה בקבלת החלטות? פנו להתייעצות עם יועץ משכנתאות והשקעות:

 
צריכים עזרה? התייעצו עם המומחים של Unadlan ונשמח לעזור! 
  

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שטר חוב שכירות | ייעוץ השקעות נדל"ן | קניית דירה | חוזה שכירות | משכנתא  | משכנתא למסורבים | לפרסום באתר |יצירת קשר: 058-5678901[email protected]   
Uwebsite - אפיון אתרים | WEmanage - ניהול אתרים